25. aug. 2026
Aalborg har markeret sig internationalt som en attraktiv sommerdestination
Attraktioner, hoteller, butikker, restauranter og sågar camping i Aalborg melder om en fuldstændig fantastisk sommer. Selvom overnatningstallene for juli og august ikke er tikket ind endnu, tør destinationsdirektøren godt kalde sommeren 2026 for ”exceptionelt god".
- Da vi blev stiftet for fem år siden, var en af erkendelserne og et af de udviklingspunkter, vi gerne ville arbejde videre med, at Aalborg ikke blev betragtet som en attraktiv sommerdestination. Det var en ”hønen og ægget”-problematik, hvor der ikke var gæstegrundlag til, at alle relevante virksomheder kunne holde åbent hele sommeren, og så er oplevelsesudbuddet der jo heller ikke til at tiltrække gæsterne. Efter en række fælles indsatser og samarbejder bærer det hele nu frugt, og det er en kæmpe tilfredsstillelse at høre Aalborgs turismeaktører juble over, hvad mange har kaldt ”en fantastisk sommer”, siger direktør i Destination NORD, Jakob Christian Ipland, som kalder succes-sommeren 2026 ”en triumf for Aalborgs turismevirksomheder” og i høj grad giver æren til byens forskellige aktører.
Et af de initiativer, som destinationsselskabet har prioriteret for at trække flere gæster til Aalborg, har været kampagnekonceptet ”Sommer i Aalborg”, hvor nogle af byens cool og likable personligheder introducerede deres egne bud på byens bedste oplevelser.
Vi har de seneste år haft en række skræddersyede indsatser for at styrke Aalborg som sommerdestination. Mange steder handler vores helårsturisme-indsatser om at skabe mere aktivitet om vinteren, men i Aalborg har vi set, at sommeren har udviklingspotentiale.Sandra Kjær EnevoldsenChef for Branding og Marketing i Destination NORD
En perlerække af store danske og internationale medier har som resultat af kampagneindsatserne de seneste år besøgt Aalborg og omtalt byen i rosende vendinger. Det er medier som bl.a. Jyllands-Posten, Børsen Rejser, Forbes fra USA, britiske The Telegraph, Sunday Times og National Geographic – foruden en række tyske, hollandske, italienske og franske medier.
Og nu melder mange lokale virksomheder altså om en sommer ”uden for nummer”.
Hos KUNSTEN i Aalborg har særudstillingen Late Picasso trukket exceptionelt mange gæster til. I juli havde museet 22.500 besøgende, og alene i uge 30 nåede entréindtægterne over 400.000 kr. Samlet er både årets besøgstal og billetindtægter mere end fordoblet sammenlignet med tidligere på året. Mange af gæsterne har været udenlandske turister.
Det samme var gældende til en anden af sommerens store events, Tall Ships Races, som også trak horder af gæster til byen og skabte stor aktivitet. Det er dog ikke kun særlige events, men også fx Aalborg Zoo, der har haft fremgang i besøgstallene. Direktør Thomas Kastrup-Larsen meddeler, at der i juli var lidt over 63.000 gæster mod ca. 58.500 i juli 2025 – en stigning på ca. 8 %.
Og turisterne har shoppet igennem. Hos Aalborg City tæller man trafikken, og den har i juli måned været på indeks 106 i forhold til juli 2025 (som var et rekordår) og indeks 122 sammenlignet med juli 2022, fortæller City Manager Jes Asmussen.
De mange gæster har skullet indkvarteres, og hos Strandparken Camping i Vestbyen kalder indehaver Bitten Christiansen sæsonen ”fantastisk”. De har især bemærket en ny tilstrømning af gæster fra Central- og Østeuropa.
Også hotellerne i Aalborg har selvfølgelig huset de mange sommergæster i byen. Ifølge Dansk Erhverv er Aalborg med en belægning på 80,5 % i juli 2026 den af landets storbyer, der har haft den højeste belægning. I juli 2025 var belægningsgraden 69 %. Det er altså en stigning på 11,5 procentpoint. Selvom tallene skal fortolkes med forsigtighed, da de bl.a. skyldes, at færre hoteller har rapporteret ind, ses en klar stigning i antallet af solgte hotelværelser.
For yderligere information, kontakt venligst

Marie Hammershøy Boye
Chef for virksomhedskommunikation

