Enjoy Nordjylland

Vin & Viden: Naturens skjulte superkræfter – men hvem passer på naturen?

Hvad har bakterier og Den Grønne Trepart egentlig til fælles? Mere, end man skulle tro.

Datoer og tider

9 SeptemberOnsdag
05:00 PM–07:00 PM
Vin & Viden
Aalborg, Nordjylland
Det sker
Foto: Diana Aud© Kunsten Museum of Modern Art Aalborg

Find vej

Kong Christians Allé 50

9000 Aalborg

Find vej
Loading map...

Til denne udgave af Vin & Viden kan du opleve to spændende oplæg, der fra hver deres vinkel dykker ned i naturens fremtid.

Først tager vi med ned i en usynlig verden, hvor bakterier viser sig at være nogle af den grønne omstillings største – og mest oversete – helte. De kan blandt andet rense spildevand, fjerne klimagasser og producere bioplastik og bioenergi. Med nye DNA-teknologier er forskerne først nu for alvor begyndt at forstå, hvilket enormt potentiale de mikroskopiske organismer gemmer på.

Herefter flytter vi fokus fra naturens mindste aktører til de mennesker, der kæmper for dens fremtid. Den Grønne Trepart skal bane vejen for mere natur og biodiversitet i Danmark – men hvordan taler man egentlig på vegne af naturen? Og hvor stor indflydelse har naturorganisationerne, når de forhandler med blandt andet landbruget om fremtidens landskab?

Vin & Viden kombinerer viden, samtale og fordybelse i uformelle rammer. Undervejs er der pause – og mulighed for at nyde et glas vin, stille spørgsmål og tale videre om aftenens temaer.

Oplægsholdere:

Per Halkjær Nielsen
Professor ved Institut for Kemi og Biovidenskab på Aalborg Universitet og leder af Center for Microbial Communities. Han forsker i bakteriernes skjulte verden og deres potentiale i den grønne omstilling – fra rensning af spildevand til produktion af bioenergi. Han har blandt andet stået i spidsen for projektet Microflora Danica, der kortlagde bakterierne i Danmark.

Lars Skov Henriksen

Professor ved Institut for Samfund og Politik på Aalborg Universitet. Han forsker i frivilligt engagement og civilsamfundets betydning for samfundet og leder forskningsprojektet LokGrøn, der undersøger naturorganisationers rolle og muligheder i Den Grønne Trepart.

Praktisk information:

– Din almindelige entrébillet eller din studiebillet giver adgang til museet fra kl. 10. Vi synes du skal komme tidligt og udforske vores udstillinger. Med årskort har du altid fri entré.
– Alle kan være med – uanset forudgående viden om emnet.
– Øvrige snacks og drikkevarer kan købes i Brasseriet og må gerne medbringes i auditoriet.
– Fuldend din aften med et besøg i Brasserie Kunsten.
– Vær venligst opmærksom på, at din billet annulleres, hvis du ikke er mødt op 15 minutter inden arrangementets start. Herefter frafalder dit krav på pladsen, som så kan gives til anden side.
– Eventbilletter og køb af vin refunderes kun ved aflysning fra Kunstens side.

Sidst opdateret af:Destination NORDinfo@destination-nord.dk