Butik i Aalborg Gågade

Det nordjyske turismeerhverv har gode forventninger til sommeren

13.6.2025
Forfatter: Marie Hammershøy Boye
Foto: Kjetil Løite

Destination NORD har spurgt 30 lokale overnatningssteder og attraktioner om deres forventninger til sommeren samt de største udfordringer og muligheder. Generelt er der høje forventninger til sommerens turismeomsætning, men der tegner sig også et tydeligt billede af, hvad udfordringerne er.

Den helt korte konklusion på Destination NORD’s egen rundspørge blandt turismevirksomheder i Nordjylland er, at erhvervet ser lyst på sommeren. Således svarer 51,7 %, at de forventer en lidt højere eller meget højere omsætning i juni, juli og august 2025 sammenlignet med de samme måneder sidste år. 41,4 % forventer en omsætning på samme niveau som sidste år.

Kun 6,9 % forventer en lidt lavere omsætning, og ingen forventer en meget lavere omsætning.

De samme ting, der driller

Turismevirksomhederne, der primært ligger inden for kategorierne overnatningssteder (fx hoteller og campingpladser) og attraktioner, svarer meget enslydende på spørgsmålet om, hvad deres største udfordringer er: 

Det er især ”de tre V’er”, der er i spil – Valutakurser, Verdenspolitik og Vejret, siger Rebekka Schlippe, som er Head of Marketing & Development i Destination NORD. – Vejret er jo en kendt usikkerhedsfaktor i vores branche, og ikke en, vi har indflydelse på. Vi har dog indflydelse på, hvordan vi agerer, og det er positivt at høre, hvordan virksomhederne arbejder målrettet på at tilpasse deres tilbud, så de er bedre rustet til at modstå vejrets luner og de skiftende sæsoner.

Udover vejret (62 %) lister mange af virksomhederne i undersøgelsen rekrutteringsudfordringer (21 %) og som nævnt ovenfor de aktuelle usikkerheder i verden (31 %), der påvirker økonomien på vores nærmarkeder: 

n er det jo jo faktorer, som vi ikke har direkte indflydelse på, men hvor vi kan tilpasse den måde, vi arbejder på. I forhold til, hvordan makroøkonomien påvirker vores potentielle gæster, så er det vigtigt at få italesat i vores markedsføring og kommunikation, hvad der er value for money og synliggøre det konkrete værditilbud i vores produkter. Snarere end prissætning og produkt er det meget vigtigt at se nærmere på, hvordan vi italesætter produkter og priser, uddyber Rebekka Schlippe.

God gang i udviklingen - store trends fortsætter

Turismevirksomhederne er også blevet spurgt til nye muligheder, og her bliver til gengæld givet et væld af forskelligartede svar, der dog alle tyder på stor aktivitet, udvikling og nytænkning i det nordjyske turismeerhverv: 

Flere er opmærksomme på mulighederne inden for erhvervsturisme, hvor Nordjylland har særligt potentiale og i sommeren 2025 byder velkommen til de første store konferencer i forbindelse med Danmarks EU-formandskab. Der er også sat flere større investeringsprojekter i værk, herunder samarbejder om udvikling af nye events, og så er virksomhederne meget optagede af at dygtiggøre sig og følge med i udviklingen på forskellige digitale platforme, særligt de sociale medier, siger Rebekka Schlippe.

Ifølge rundspørgen blandt de nordjyske turismevirksomheder kan vi i øvrigt forvente, at de helt store og kendte trends fortsætter.

Det er dels den bølge, der er kendt som coolcation-fænomenet, altså hvor selv det nordligste Danmark får et stigende antal gæster helt fra Sydeuropa, som ifølge virksomhederne ikke er toppet endnu.

Og så peger branchen også på en kendt post-corona-trend, hvor ferier og ophold bookes senere end tidligere, som en adfærd, der i hvert fald foreløbig er kommet for at blive. 

Den fulde rapport på baggrund af undersøgelsen er delt eksklusivt med de deltagende virksomheder.  

Marie Hammershøy Boye
For yderligere information, kontakt venligst:

Communication Manager

mhb@destination-nord.dk