©  Foto:

Østerby Bryghus

To ølelskere med en stor passion for Kattegats dejligste ø, Læsø.

Vi har i over 30 år haft ølbrygning som en hobby, hvilket har givet os rigtig mange sjove timer
Øllet nød vi så ved hyggelige sammenkomster med gode venner og familie. Blandt dem Kitty og André, Huset Palsgaard og deres kommentar var altid ”de øl smager ik så ringe” og hurtigt opstod ideen om, at der skulle brygges en øl med råvarer fra Læsø, som alle kunne købe og nyde.
Derved opstod Østerby Bryghus.
Vi begyndte så at udvikle en øl brygget med håndplukket Porse fra Læsø, endda plukket af Kitty og Andrés døtre samt deres veninder. Der måtte adskillige test bryg til, før vi alle var enige om, at nu havde vi ramt en øl, som vi kunne stå inde for.
Det blev en Amber Ale brygget efter egen opskrift og kælet for, så den smager som øl skal smage deraf vores motto “Øl som øl skal smage”.
Derved blev vores første officielle øl klar til markedet.
Siden da er udvalget blevet større og består i dag af 6 varianter, hvor alle undtaget pilsneren er udviklet lokalt på Læsø og alle smager af øl, og ikke af jordbær, hindbær og hvad ellers øl kan smage af nu om dage .

Østerby Bryghus er det man kalder et fantombryggeri, hvilket vil sige, at vi udvikler vores øl gennem adskillige egne test bryg, som efterfølges af smags events på Bryggeriet/Huset Palsgaard. Når vi så har god feedback, og selv føler at vi kan stå inde for ”Øl som øl skal smage” opskalerer vi den og brygger på eksternt bryghus.
I vores tilfælde lejer vi os ind på Randers bryghus, medbringende vores opskrift og brygger så der sammen med brygmesteren.
Randers bryghus har vi erfaret er et af de allerbedste steder i landet at få brygget efter egen opskrift, samtidig har de et fantastisk team af brygmestre som nok er blandt de bedste i Danmark.
Jonas og Henriette der er ansvarlige for Randers Bryghus, er også nogle fantastiske mennesker, der er helt nede på jorden og med en enorm viden og passion for øl.
Alt øl, der brygges i Randers bliver omgående transporteret til vores depot på Læsø og vores øl kan derfor kun købes her på øen.
Nu har vi en årlig omsætning på mere end 30.000 stk. øl årligt, hvilket vi er megastolte over, det har kun være muligt med hjælp fra alle vores fantastiske samarbejdspartnere
Vores øl kan købes på de fleste restaurationer/caféer, ved fiskehandlerne, på Huset Palsgaard, Læsøshoppen og på campingpladsen i Vesterø.
I er altid velkommen til at komme forbi og se vores 450 liters testanlæg og vi vil på vores Facebook side gøre opmærksom på, når vi holder åbne brygdage eller smagsevent hvor I alle er velkommen.

Hilsen Østerby Bryghus                                                                                                                                      
Lone og Peter